Generalkonferens i Charlotte, USA

20.04.2024 kl. 17:05
Tidig morgon för dessa två, Finlands svenska metodistkyrkas representanter, till Generalkonferensen i Charlotte, NC. Häng med oss under de kommande veckorna när vi fattar beslut om UMC:s framtid för en tid framöver.
#umc #umcfinland #umcgeneralconference2024 #metodistkyrkanifinland
— på Kokkola-Pietarsaari Airport.

Före generalkonferensens start har centralkonferensdelegater från runtom i världen samlats för info och skolning. Den första kvällen inleddes med en kort gudstjänst. Vädret i Charlotte är varmt och relativt soligt. På lördag och söndag fortsätter skolningarna som innefattar bl.a. info om de mest centrala frågor som behandlas under konferensen.

#umcgeneralconference2024 #generalkonferens2024 #umc

Se fler uppdateringar på kyrkans Faceboksida!

eller här General Conference
Official Site
Latest News
Live Stream