I somras på Metodistkyrkans årskonferens beslöts att Lovisa svenska metodistförsamling upphör som egen församling och går ihop med Borgå svenska metodistförsamling genast efter årskonferensen. Allt hade varit förberett sedan en längre tid. Församlingen blev nästan127 år.
Verksamheten fortsätter som förut med en samling i månaden i Kompanjonskapshuset Hörnan i Lovisa på Sibeliusgatan 3. Samlingarna inleds söndagen den 11 oktober klockan 16. Själv har jag varit verksam i församlingen sedan hösten 2004. I Predikarens tredje kapitel står det att ”Allt har sin tid, allt som sker under himlen har sin stund.”
Jesus säger i Johannes evangelium kapitel 10 vers 30: ”Jag och Fadern är ett.” och längre fram: ”Då skall ni inse och förstå att Fadern är i mig och jag i Fadern.” Jesus säger i Joh 14:23: ”Om någon älskar mig, håller han fast vid mitt ord, och min Fader skall älska honom, och vi skall komma till honom och ta vår boning hos honom.” Vilket fint erbjudande.
Birgit Grönqvist
pastor i Metodistkyrkan
Även publicerad som Veckans ord i Nya Östis 24.9.2026

