Aktuellt

Händer

Händer är kanske ett av det viktigaste vi har, skriver Pikkis Sederlöf, och leder oss vidare i en reflektion.Läs mera »
14.10.2022 kl. 06:00

Storm på Nyadire

Den 17 september var det storm i Nyadire, Zimbabwe. Taket på det ena parhuset på Home of Hope blåste av! Alla barn och vuxna klarade sig oskadda. En av kollekterna på årskonferensen i Grankulla gick till förmån för arbetet bland ukrainare och till detta ändamål.Läs mera »
03.10.2022 kl. 07:55

Trons gemenskap - Kustbandet september 2022

Hösten har gjort sitt intåg och med den Metodistkyrkans årskonferens. I år hölls den på Arbetarakademin i Grankulla den 22–25 september i ett kyligt men vackert väder. Man hade hotell och mötesutrymmen i samma byggnad och vacker natur runtomkring. Måltiderna intogs i den i vitt renoverade gamla fina huvudbyggnaden. Konferensens tema var ”Olika tillsammans”. Programmet upptogs de första två dagarna mest av förhandlingar, som det brukar vara. I tidningen finns några glimtar. Andakter hölls av Marjan Roayaii, Camilla Klockars och Hans Wallstedt, från Metodister i Sverige. Fredagen avslutades med ett offentligt möte där Christa Mickelsson och Markus Österlund delade med sig av sina olika upplevelser. Läs mera »
01.10.2022 kl. 09:13

Tacksamhet och glädje - en bön

Att få vara tacksam hör till ett positvt sinnelag. Det betyder INTE att livet skulle vara utan motgångar och problem. Kampen kan nog så hård ändå. Med en positiv kampanda får problemen kraft att söka en lösning. Det kallas att växa som människa. Det gör ont att växa och lämna det gamla och komma in en ny fas av livet. Men TACK är ett ord med styrka och hopp.Läs mera »
30.09.2022 kl. 19:55

Utnämningar

i Finlands svenska metodistkyrka konferensåret 2022-2023Läs mera »
27.09.2022 kl. 19:42

Kalender

December 2025

Onsdag
10.12
09:30

Ledare möts för bön på Zoom

Följande datum för pastorer och medarbetare är fastslagna:

Januari 2026

Torsdag
1.1
00:00

Andliga program i radio och TV

Andliga program som metodister medverkar i
Lördag
31.1
11:00

Ledarskolan 2025-2026

Ledarskolan fortsätter under vinterhalvåret 2025-2026. Ledarskolan samlas fyra gånger per år. Studerandena kan hoppa på tåget när som helst och samla de fyra gångerna efter hand.

Vem vi är

Finlands svenska metodistkyrka bekänner sig till den kristna tron ​​som den kommer till uttryck i de historiska kristna bekännelserna. Vi tillhör den evangeliska delen av kristendomen och beskriver oss själva som moderata och inte fundamentalistiska. Vi värdesätter förnuftet och den moderna vetenskapen och ser samtidigt Bibeln som vår vägledning och riktlinje för tro och liv.

Vi har en engagerad tro och starka övertygelser, men samtidigt vet vi att allt i världen inte är svart eller vitt. Vi är därför villiga att ställa frågor och att brottas med svåra ämnen och vi gör det både med respekt och förståelse.

I Finland finns det ca 1000 svenskspråkiga metodister i 13 församlingar och lika många finskspråkiga i 11 församlingar. Internationellt är Metodistkyrkan en av världens stora kristna kyrkor med 70 miljoner medlemmar.

Vad vi tror på      Vad vi gör