Aktuellt

Hälsning från Moçambique

På 1980 och 90-talet jobbade Ulla-Gun och Arne i Sierra Leone i åtta år. Därefter har Ulla-Gun jobbat i församlingen i Östersund och Arne med flyktingmottagning på kommunen. Nu är båda pensionerade, men upplever att missionskallelsen fortfarande lever. Läs mera »
28.11.2022 kl. 08:43

Vi och vår värld - Kustbandet november 2022

”Advent är mörker och kyla.” Så börjar en av våra nyare advents-psalmer. Och så blir det väl de närmaste månaderna, eftersom vi är inne i den årstiden. Tyvärr är det också mörkt och kyligt människor och länder emellan på många håll i vår värld. Också i våra egna nordiska länder, städer och hem finns mycket mörker och kyla. Vi får be som i psalmen att Herren Kristus kommer hit i tid.Läs mera »
27.11.2022 kl. 15:01

Pusselbiten

På höstlovet för ett par veckor sen gjorde vi i vår familj ett 1000-bitars pussel och ett 500-bitars pussel.Läs mera »
03.11.2022 kl. 22:07

Takplåten som blåste av i stormen återanvänds!

I en storm den 17 september blåste taket av från det ena parhuset och nu har man ny användning för det. Det blir regnskydd för förrådet.Läs mera »
02.11.2022 kl. 21:44

Kalender

Måndag
26.10
10:30

Välkommen på Regiondag!

Kyrkostyerelsen och kabinettet inbjuder till en gemenskapsdag med låg tröskel. 14 november träffas vi i Grankulla och 30 januari i Vasa. Välkommen med!
Tisdag
27.10
19:15

European Methodist Lecture Program 2026: Blessed are the Peacemakers? Struggling for Peace in Uncertain Times

Den 13 oktober inleddes årets European Methodist Lecture Program (EMLP), en internationell föreläsningsserie online med temat “Blessed are the Peacemakers? Struggling for Peace in Uncertain Times”.
Onsdag
28.10
10:00

Forbildning för pastorer

Vi har glädjen att bjuda in alla pastorer inom metodistkyrkan i Nordeuropa och Ukraina till ett nytt sätt för fortbildning. Under det kommande året kommer vi att ordna fyra digitala fortbildningssessioner,
Lördag
14.11
10:30

Välkommen på Regiondag!

Kyrkostyerelsen och kabinettet inbjuder till en gemenskapsdag med låg tröskel. 14 november träffas vi i Grankulla och 30 januari i Vasa. Välkommen med!
Måndag
16.11
00:00

Andliga program i radio och TV

Andliga program som metodister medverkar i
Måndag
16.11
18:00

Föreläsningar om våra sociala principer

I höst och i vår ordnas webbinarier som behandlar de sociala principerna i vår tid och kontext. Föreläsningarna i höst ordnas som följande:
Zoom
Lördag
21.11
10:30
Torsdag
3.12
00:00

Andliga program i radio och TV

Andliga program som metodister medverkar i
Onsdag
10.2
16:00

Forbildning för pastorer

Vi har glädjen att bjuda in alla pastorer inom metodistkyrkan i Nordeuropa och Ukraina till ett nytt sätt för fortbildning. Under det kommande året kommer vi att ordna fyra digitala fortbildningssessioner,

Vem vi är

Finlands svenska metodistkyrka bekänner sig till den kristna tron ​​som den kommer till uttryck i de historiska kristna bekännelserna. Vi tillhör den evangeliska delen av kristendomen och beskriver oss själva som moderata och inte fundamentalistiska. Vi värdesätter förnuftet och den moderna vetenskapen och ser samtidigt Bibeln som vår vägledning och riktlinje för tro och liv.

Vi har en engagerad tro och starka övertygelser, men samtidigt vet vi att allt i världen inte är svart eller vitt. Vi är därför villiga att ställa frågor och att brottas med svåra ämnen och vi gör det både med respekt och förståelse.

I Finland finns det ca 1000 svenskspråkiga metodister i 13 församlingar och lika många finskspråkiga i 11 församlingar. Internationellt är Metodistkyrkan en av världens stora kristna kyrkor med 70 miljoner medlemmar.

Vad vi tror på      Vad vi gör