Aktuellt

Pusselbiten

På höstlovet för ett par veckor sen gjorde vi i vår familj ett 1000-bitars pussel och ett 500-bitars pussel.Läs mera »
03.11.2022 kl. 22:07

Liturgi

Tore hade varit i USA ett helt år och studerat och nu kom han tillbaka till Överås, Metodistkyrkans teologiska seminarium i Göteborg. – Alla våra gudstjänster har liturgi! Det är bara en fråga om vilken liturgi vi använder, sa han. Vi var alla chockade. De flesta av oss var från de lågkyrkliga församlingarna i Norge. Själv kom jag från det som skulle kunna kallas en mellankyrklig församling med metodistiska mått mätt. Och det tog en stund innan vi förstod vad han menade.Läs mera »
28.10.2022 kl. 07:00

Att utveckla rötter

Jag är ingen aktiv odlare och sätter inte mycket tid på växter. Men förra vårvintern testade jag en sak i caféet i min kyrka. Jag köpte en murgröna och många olika sorters små glasvaser. Sen klippte jag loss murgrönans alla kvistar och satte en liten kvist i varje vas. Allt eftersom tiden gick hände det grejer i vaserna. De små kvistarna trivdes tydligen i vattnet. När sommaren kom hade rötter utvecklats och det grönskade ordentligt. Läs mera »
21.10.2022 kl. 08:44

Händer

Händer är kanske ett av det viktigaste vi har, skriver Pikkis Sederlöf, och leder oss vidare i en reflektion.Läs mera »
14.10.2022 kl. 06:00

Kalender

Lördag
14.11
10:30

Välkommen på Regiondag!

Kyrkostyerelsen och kabinettet inbjuder till en gemenskapsdag med låg tröskel. 14 november träffas vi i Grankulla och 30 januari i Vasa. Välkommen med!
Måndag
16.11
00:00

Andliga program i radio och TV

Andliga program som metodister medverkar i
Måndag
16.11
18:00

Föreläsningar om våra sociala principer

I höst och i vår ordnas webbinarier som behandlar de sociala principerna i vår tid och kontext. Föreläsningarna i höst ordnas som följande:
Zoom
Lördag
21.11
10:30
Torsdag
3.12
00:00

Andliga program i radio och TV

Andliga program som metodister medverkar i
Onsdag
10.2
16:00

Forbildning för pastorer

Vi har glädjen att bjuda in alla pastorer inom metodistkyrkan i Nordeuropa och Ukraina till ett nytt sätt för fortbildning. Under det kommande året kommer vi att ordna fyra digitala fortbildningssessioner,
Lördag
1.5
00:00

Forbildning för pastorer

Vi har glädjen att bjuda in alla pastorer inom metodistkyrkan i Nordeuropa och Ukraina till ett nytt sätt för fortbildning. Under det kommande året kommer vi att ordna fyra digitala fortbildningssessioner,
Torsdag
10.6
12:00

Årskonferenserna 2027-2028

Datum för årskonferenserna: 10-13.6.2027 i Åbotrakten, preliminärt datum för därpåföljande år: 15-18.6.2028

Vem vi är

Finlands svenska metodistkyrka bekänner sig till den kristna tron ​​som den kommer till uttryck i de historiska kristna bekännelserna. Vi tillhör den evangeliska delen av kristendomen och beskriver oss själva som moderata och inte fundamentalistiska. Vi värdesätter förnuftet och den moderna vetenskapen och ser samtidigt Bibeln som vår vägledning och riktlinje för tro och liv.

Vi har en engagerad tro och starka övertygelser, men samtidigt vet vi att allt i världen inte är svart eller vitt. Vi är därför villiga att ställa frågor och att brottas med svåra ämnen och vi gör det både med respekt och förståelse.

I Finland finns det ca 1000 svenskspråkiga metodister i 13 församlingar och lika många finskspråkiga i 11 församlingar. Internationellt är Metodistkyrkan en av världens stora kristna kyrkor med 70 miljoner medlemmar.

Vad vi tror på      Vad vi gör