Skip to Content

Övriga adresser

Hurtigs barnhem, Bolagsvägen 29, 02700 Grankulla, tel. 09-505 1494.

Casa Seniori, Bolagsvägen 31, 02700 Grankulla

Metodistkyrkans teologiska seminarium, Tallinn
http://www.emkts.ee

Metodistkyrkans pastorer

Pastorer i aktiv tjänst

· Leif-Göte Björklund, Borgå, tel. 044-058 0675 leif.bjorklund[ät]abo.fi

· Stefan Forsbäck, Åbo, 050-351 3584 stefan.forsback[ät]metodistkyrkan.fi

· Camilla Klockars, Vasa, 050-520 6548, e-post: camilla.klockars[ät]metodistkyrkan.fi

. Nils-Gustav Sahlin, Helsingfors,. 040-579 3458, nils-gustav.sahlin[ät]metodistkyrkan.fi

. Tuula Sahlin, Helsingfors, 040-579 4361, tuula.sahlin[ät]metodistkyrkan.fi

· Tom Riska, Ekenäs, 0500-884208, tom.riska[ät]metodistkyrkan.fi

· Sarah Tiainen, Karleby och Jakobstad, tel. 050-591 3201, sarah.tiainen[ät]metodistkyrkan.fi

· Mayvor Wärn-Rancken, Grankulla och Lovisa, tel. 045-137 8492, mayvor.rancken[ät]metodistkyrkan.fi

Pensionerade
· Karl-August Turpeinen, Jakobstad
· Kaija-Riikka Växby, Helsingfors, kaikka.vaxby[ät]metodistkyrkan.fi
· Björn Elfving, Vasa, bjorn.elfving[ät]metodistkyrkan.fi
· Birgit Grönqvist, Lovisa, birgit.gronqvist[ät]metodistkyrkan.fi
· Fredrik Wegelius, Jakobstad, fredrik.wegelius[ät]metodistkyrkan.fi
. Gösta Söderström, Esbo, gosta.soderstrom[ät]metodistkyrkan.fi

Pastorer i Sverige:(www.metodister.se)
· Nils-Gustav Sahlin (ansvarig äldste), tel 040-579 3458, nils-gustav.sahlin[ät]metodistkyrkan.fi
· Bengt Korswing, Östersund, tel +46 29 050 048, bgk53[ät]live.se
· Hans Wallstedt, Laxå - utposter, tel +46 734 232416, info[ät]flygfotografering.nu

Pensionerade pastorer i Sverige:

· Folke Palmér, Göteborg
· Anita Grantinger, Nybro
· Christer Nilsson, Växjö



page | about seo