Skip to Content

Övriga adresser

P2170230.JPG

Konkordiahemmet – metodistförsamlingens servicehem –
Apollogatan 5 B 37, 00100 Helsingfors, tel. 050-463 7467, http://www.konkordiahemmet.net

Hurtigs barnhem, Bolagsvägen 29, 02700 Grankulla, tel. 09-505 1494.

Casa Seniori, Bolagsvägen 31, 02700 Grankulla

Metodistkyrkans lägerområde Jumijärvi
Jumijärven leirialue, Jämsä, tel. 044-076 8707

Du kan hyra stockstugan för en vecka eller några dagar, vad som passar dig bäst. Jumijärvi ligger på ca 25 kilometers avstånd från Jämsä i mellersta Finland. Till Himos’ skidbackar och upplysta skidspår är det ca 35 km. Stockstugan är vinterbonad och har dusch och wc. Priser se bilagan längst ned på sidan. Mer info och bokningar: cata(at)mku.fi

http://www.mku.fi

Metodistkyrkans teologiska seminarium, Tallinn
http://www.emkts.ee

Metodistkyrkans pastorer

Pastorer i aktiv tjänst

· Andreas Forsbäck, 050-3095245, andreas.forsback[ät]mku.fi;

· Stefan Forsbäck, Åbo, 041-351 3584 stefan.forsback[ät]metodistkyrkan.fi

· Leif Galls, Vasa, tel. 050-328 0139 leif.galls[ät]metodistkyrkan.fi

· Camilla Klockars, Karleby, tel tj 046-887 4291, 050-520 6548, e-post: camilla.klockars[ät]anvianet.fi

· Fredrik Wegelius, Grankulla, tel.040-502 6002, fredrik.wegelius[ät]metodistkyrkan.fi

. Nils-Gustav Sahlin, Helsingfors, tel. 040-579 3458, nils-gustav.sahlin[ät]metodistkyrkan.fi

. Tuula Sahlin, Helsingfors, tel. 040-579 4361, tuula.sahlin[ät]metodistkyrkan.fi

· Mayvor Wärn-Rancken, Grankulla, tel. 045-137 8492, mayvor.rancken[ät]metodistkyrkan.fi

· Sarah Tiainen, tel. 050-591 3201, sarah.tiainen[ät]metodistkyrkan.fi

· Leif-Göte Björklund, Borgå, tel. 044-058 0675 leif.bjorklund[ät]abo.fi
. Mikael Nylund, Ekenäs, tel. 040-486 8281, m[ät}ccon.fi

Pensionerade
· Erik Hellsten, Borgå
· Karl-August Turpeinen, Jakobstad
· Kaija-Riikka Växby, Helsingfors, kaikka.vaxby[ät]pp.inet.fi
· Björn Elfving, Vasa, bjorn.elfving[ät]metodistkyrkan.fi
· Birgit Grönqvist,Lovisa, birgit.gronqvist[ät]pp1.inet.fi
· Fredrik Wegelius, Grankulla
fredrik.wegelius[ät]metodistkyrkan.fi
. Gösta Söderström, Esbo, gosta.soderstrom[ät]metodistkyrkan.fi

Pastorer i Sverige:(www.metodister.se)

· Veronica Andersson, Idrottsgatan 5, SE-692 33 Kumla, tel +46 19 575 677, mobil +46 70 771 5131, veronica.andersson[ät]metodister.se

· Bengt Korswing, Svärdsjövägen 287, SE-812 94 Åshammar, tel +46 29 050 048, bgk53[ät]live.se

Pensionerade pastorer i Sverige:

· Sven-Erik Jansson, Kung Magnus väg 26, SE-621 39 Visby
· Majken Hellgren, Höganäsgatan 2 A 1103, SE-692 31 Kumla
· Folke Palmér, Rangeltorpsgatan 47, SE-412 69 Göteborg
· Anita Grantinger, Dahlborgsgatan 9, SE-382 43 Nybro
· Christer Nilsson, Allmogevägen 94, SE-352 43 Växjö

BilagaStorlek
Jumipriser 2014-15.xls34 kB


page | about seo