Skip to Content

Indien

Indien skolklass
Indien skolbarn
Indien skolbarn
Indien morgonsamling
Indien morgonsaml
Indien lekplats
Indien gruppbild fadderbarn
Indien brunnen
Indien arbetare
Bethel Mission logo.jpg

Från år 1974 har Finlands svenska metodistkyrka haft fadderbarn i Indien. Allt började med att en ung man, Hans Stigzelius, reste till Indien och till en liten by i landskapet Andhra Pradesh. Där blev han bekant med en pastor Frederick, Vijaya Fredericks numera avlidne man.

Flera barn i byn fick efter resan finländska faddrar och sedan dess har fadderbarnsverksamheten fungerat och både antal fadderbarn och intresse ökat. Sedan många år tillbaka samarbetar vi med den finskspråkiga metodistkyrkan och för tillfället får ca 150 barn understöd för sin skolgång . Antalet faddrar är något mera, eftersom man har möjlighet att dela på kostnaderna om man vill. Mera info, skriv till: dev.aidcoordinator_at_gmail.com

I bilagan bilder från invigningen av matsalsbyggnaden hösten 2013.

BilagaStorlek
Ruokalarakennuksen avajaiset.pdf418.54 kB


page | about seo